Kılıçdaroğlu umut meydanında

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin’de umut meydanı adını koydukları eski stadyum caddesinde büyük bir kalabalığa konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu, dünkü TÜİK ziyareti sırasında yaşananları hatırlatarak, “TÜİK’in rakamları üzerinden emeklinin aylığını, asgari ücretlinin aylığını, memurun aylığını belirliyorlar. Yani milyonlarca kişinin aylığını düşük rakamlar üzerinden belirlemeye çalıyorlar. Şunu herkesin bilmesini isterim; ben TÜİK’e sizin hakkınızı korumak için gittim” dedi.Kılıçdaroğlu, partisinin ’Milletin Sesi’ mitingleri kapsamında Mersin Mitingine katıldı. Eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumu yanındaki mitingte, Kılıçdaroğlu’ndan önce çitfçi kadınlar, atama bekleyen gençler ve bir esnafın konuşmaları yer aldı. Ardından alanda toplanan kalabalığa hitap eden Kılçdaroğlu, “Herkesin şunu çok iyi bilmesini isterim bizim kitabımızda umutsuzluk yok” diye konuştu. Az önceki konuşmaları içi dağlanarak izlediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “21. Yüzyılın Türkiye’si bunu hak ediyor mu? 20 yıldır bu ülkeyi yönetiyorlar. İki üniversite bitiren işsiz geziyorsa, bu ayıp kime ait? Türkiye’yi bu ayıptan çekip çıkaracağız. Bundan emin olmanızı istiyorum, umutsuzluğa yer yok bütün sorunları çözeceğiz” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı demokrasi kuralları içerisinde göndereceklerini savunan Kılıçdaroğlu, “Demokrasiye inanıyoruz. O nedenle diyoruz, geliyor gelmekte olan ama birileri de gidecek ve göndereceğiz onları. Türkiye’nin yaşadığı sorunları biliyorum. Ben biliyorum, sizlerde biliyorsunuz. Yaşayanlar da az önce konuştu. Milletin sesi dedik, milletin sesinden birileri konuşsun dedik. Belki birileri duyar dedik ama onlar duymazlar, çünkü sağırlar ama onlar görmezler, çünkü başka şeyleri görüyorlar. Biz bütün gerçekleri halkımıza anlatmak zorundayız ve gerçeklerden yola çıkarak Türkiye’nin sorunlarını çözmek zorundayız” şeklinde konuştu.

“Ben TÜİK’e sizin hakkınızı korumak için gittim”

Konuşmasında dünkü TÜİK ziyareti sırasında yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti; “Dün Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) gittim. Enflasyon oranlarını açıkladılar. Aylık 3.51, yıllık yüzde 21.31. Ya Allah aşkına şu noktaya geldim; ya bunlar devletin memuru mu, sarayın memuru mu? Ya arkadaşlar sizin evinizde eşiniz, çoluk çocuğunuz gidip alış veriş yapmıyor mu? Günlük harcamaları kontrol etmiyor mu? Elektrik faturasına, su faturasına, doğal gaz faturasına bakmıyor mu? Deterjan alırken, ekmek alırken, domates alırken görmüyor mu bunlar? Talimat gelmiş ’indireceksiniz’. Neden gittim? TÜİK’in rakamları üzerinden emeklinin aylığını, asgari ücretlinin aylığını, memurun aylığını belirliyorlar. Yani milyonlarca kişinin aylığını düşük rakamlar üzerinden belirlemeye çalıyorlar. Bir de akademisyenler var, yani üniversiteden hocalarımız var, bu işin uzmanları var. Onlar da oturup hesap yaptılar. TÜİK yüzde 3 belirliyor, onlar yüzde 9 belirliyor. Farka bakın Allah aşkına. Yıllık enflasyon yüzde 21, hocalar diyor ki, yüzde 58. Hangisi doğru? Hocalar, aklı başında olanlar doğru rakamları söylüyorlar. Şunu herkesin bilmesini isterim; ben TÜİK’e sizin hakkınızı korumak için gittim. Oradakilere soracaktım, ’siz hangi araştırmaları yaparak bu rakamları buldunuz?’ diye. Kapı duvar. İlk kez Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önümüze duvar ördüler. Sanıyorlar ki, o duvar bizi esir alacak. Mersinlilerin huzurunda ve bütün Türkiye’nin huzurunda açık ve net söylüyorum, sizin duvarlarınız vız gelir bize.”

Kılıçdaroğlu, konuşmasından satır başları:

Yoksulluğu bitireceğiz. Yoksulluk  olmayacak.

Söz veriyorum. Milyonlca üniversitelimiz gençlerimiz işsizken, 5-6 yerden maaş alanların düzenini değiştireceğiz…

20 Yıldır iktiidardalar yurt sorununu çözemediler. Söz veriyorum 1 yıl içinde yurt sorununu çözeceğim.

Atama bekleyen öğretmennler, engelliler, atanmayanlar, EYT’liler birlikte güzel  günleri getireceğiz.

Hergün kadın cinayetleriyle karşılaşıyoruz. Olur mu Allah aşkına.

Cinayet işliyorlar hakimin karşısında kıravatla çıkıp iyi halle cezaları indiriliyor. Bu düzeni bozacağız.

Anadolunun içini boşalttılar.

Bütün Akdenizi ekonominin en cazip bölgesi yapacağız.

Biz yeni bir hamle ile çığır açacağız.

Akdeniz havzasında büyüyecek bütün Türkiyeyi göreceğiz.

Herkes şunu bilsin, Ak Partiye MHP’ ye oy vermiş kardeşlerime de sesleniyorum. Dönem birleşme dönemidir. Sorun bayrak, millet, vatan sorunudur. Bizler Atatürkçüyüz. Bizler Kurtuluş savaşını biliriz ve onların çocuklarıyız.

Herkesin kimliği ile sayğı duyması bizim görevimizdir.

Kutuplaşmadan, kavgadan yana değiliz. Birlikten yanayız. Türkiye’nin, bölgesinde güçlü devlet olması, bizlerin birlikte olmasıyla olacaktır.

Ve saraydan kaçınmaktır.

Biz yurtta sulh cihanda sulh diyen bir ülkeyiz.

İktidar olduğumuzda Suriye, Mısır, libya, Irak’la, bütün dünya ile barış içinde olacağız.

Türkiyenin parasını pul ettiler. TL bizim namusumuzdur. TL’yi hak ettiği yere getirmek boynumuzun borcudur.

Bu iktidarın politikası ülkeyi insanları fakirleştirme ve başka ülkelere fakirliğini satmaktır.

Sevgili Gençler demokrat amcanız olarak söylüyorum. Sizin hayalleriniz benim olacak. Hayallerinizi yere düşürmeyeceğiz.

İktidara geldiğimizde 6 ay içinde her şeye düzelteceğiz. Biz ülkemizi ve insanlarımızı seviyoruz.

Değişim rüzgarları esiyor. Buna karşı durmaları artık mümkün değildir.

Milletin sesi tüm Türkiye’de…

Halkın şaha kalktığını göreceksiniz.

Duyar mı bunu saray?  Geliyor gelmekte olan diyeceğiz.

Mersin’den hakkari’ye. İzmir’e, Trabzon’a,  Çankırı’ya,  Çorum’a  Yozgat’a, Uşak’a. Almanya’ya Fransa’ya selam olsun. Gitti gidiyor tren. Geliyor gelmekte olan…