HAYALLER VE HEDEFLER

Aile Danışmanlığı eğitimine katılmış ama benim tanımadığım bir kişi geçenlerde bana facebook’tan bir mesaj attı: “Kendimi kaybettim ve bulamıyorum, kendim olamıyorum bir türlü. Hayat dolu, mutlu, inançlı olmak istiyorum.” diye devam etti mesajları. Hayattan keyif almadığından ve hiçbirşey yapmak istemediğinden bahsediyordu ve sadece 22 yaşındaydı. Yazdı, yazdı. Okudum, okudum, okudum ve ona tek bir şey sordum. “Hedeflerin var mı? Gözünü kapatınca kendinle ilgili hayalin, resmin ne?” Cevap kısa ve açıktı, “Yok.”

Gözünü kapatınca kendisi ile ilgili hayali olmayan insanın sabah uyanmak ve birşeyler yapmak için isteği de olmaz. Çünkü hedef ve istek, hayatın yakıtıdır. Beden bir araçtır ve o aracı harekete geçiren, birşeyler yapmasını sağlayan ise heyecan ve arzudur. O arzu ise ancak gözünüzü kapatınca hayaliniz varsa vardır.

Hayal eşittir arzu, istek ve motivasyondur. Çünkü hayaliniz varsa, sabah uyanmak için sebebiniz vardır, birşeyler yapmak için enerjiniz vardır, yani hayata karşı yakıtınız vardır. Hayal ve arzu ne kadar gerçekçi ve çekici ise, heyecan da o kadar yüksek olur. İç motivasyon denilen şeyin sırrı da budur.

Aile Danışmanlığı eğitimlerinde birçok kişi ile biraraya geliyorum. Çok yetenekli, pırıl pırıl ve ışıldayan bir gençlik ve insanlık var. Ancak çoğumuzda eksik birşey var, o da hayal ya da kendimizle ilgili bizi mutlu eden bir resmimizin olmaması. Bu nedenle istek ve heyecan duymayan insanlar var. Oysa herkesin öyle çok kapasitesi varki, bir harekete geçseler neler yapacaklar.

Eğer bir sabah uyanır ve kendinizi yorgun hissederseniz yataktan kesinlikle çıkmaya çalışmayın. Çünkü ihtiyacınız olan vitamin ya da kahve değil. Hayat amacınız eksilmiş demektir. Bu nedenle sizi canlandıranı bulun. Önce yatağınıza iyice girin. Gözlerinizi kapatın. Kendinizi nasıl görmek istediğinizi, gözünüzü kapatınca sizi mutlu eden ve huzur veren halinizin ne olduğunu, sizi kendinizle ilgili neyin heyecanlandırdığını düşünün.

Bir gün bir Danışmanlık kursunda hayallerinin genel müdür, müdür vs olmak olduğunu söylediler. Oysa bu bir hayal değildir. Genel müdürlük sizin hayalinizin bir adımı ve bu adımı gerçekleştirmek için belirlediğiniz bir hedef olabilir. İşte bu nedenle hayal ile hedef arasında ciddi bir fark vardır. Hayal sizi heyecanlandıran hayat yakıtınızdır. Ona ulaşmak için ise hedefler belirlersiniz, hedefleriniz gerçekleştikçe hayalinize yaklaşırsınız, gerçekleşmeyen hedeflerinizi revize eder ve hayalinize giden yolunuza devam edersiniz.

Şimdi bitkisel hayattan çıkın ve sizi heyecanlandıran kendi hayalinizi, sizi mutlu eden kendinize ait resmi bulun. Ve hemen onu gerçekleştirmek için hedeflerinizi belirleyerek hayallerinize doğru sabırla adımlarınızı atmaya başlayın.

MUTLU AYDİNLİK YARİNLARA