Diş çürüklerinin vücuda etkisi

Diş çürükleri sadece ağız sağlığımızı tehdit etmekle kalmayıp tüm vücudumuza etki eden bir mekanizmaya sahiptir.
Beslenmenin ilk adımı olan ağız içinin sağlıklı olması ağıza giren her türlü besinin de vücudumuza sağlıkla dağılmasını sağlar.

Çürükler içerdikleri mikroorganizmalar ve oluşturdukları lezyonlar sebebiyle
*Akut eklem romatizması
*Mide bağırsak problemleri
*Kalp ve damar hastalıkları
*Böbrek hastalıkları
*Karaciğer hastalıkları gibi hastalıklar başta olmak üzere bir çok rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Diş çürükleri olanlarda çiğneme fonksiyonu tam olarak yapılamayacağından dolayı besinlerin sindiriminde sorunlar oluşturup mide problemleri, fazla kilo ve diabete dahi neden olabilir.

Diş çürükleri vücuttaki enfeksiyon oranını da ciddi düzeyde artırır. Özellikle sinüzit, solunum yolu enfeksiyonları, kulak enfeksiyonlarına sebebiyet verir.

Diş çürükleri etkeni mikroorganizmalar özellikle çocukluk çağında kalp kapakçıklarını tutarak kalp rahatsızlıklarına da neden olur. Bundan dolayı çocukluk çağından başlayarak düzenli bir ağız bakımı ve ağız sağlığı oluşturmak kaçınılmazdır.
Karbonhidratlı, şekerli ve yapışkan besinleri olabildiğince az tüketmeli, asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı, vitamin ve mineral açısından zengin beslenilmelidir.
Her gün düzenli olarak dişler fırçalanmalı, dişler arası diş ipi ile temizlenmelidir.

Düzenli yapılan ağız bakımı ile diş çürükleri oluşumunu engellemiş oluruz.
Yılda en az bir kere diş hekimimize kontrole gitmeyi de ihmal etmemeli,olası herhangi bir problemin de erken teşhisini yaparak ağız sağlığının devamlılığını sağlamalıyız.

Sağlıklı günler dileğiyle.