Çocuklarda diş bakımı

Hayatımızın yaklaşık olarak 6.ayında sürmeye başlayan süt dişleri, çene ve kalıcı dişlerin gelişimi açısından çok büyük öneme sahiptir.

Süt dişleri ilk çıkmaya başladığı zamandan itibaren ağız bakımının yapılması gerekmektedir. Bebeklik döneminde temiz bir tülbent ile ebeveyn dişleri silerek temizlemeli, 1.5-2 yaşından sonra da çocuk diş fırçaları ile diş temizliği yapılmalı ve özen gösterilmelidir.

Süt dişlerinin sağlığı çok önemlidir. Çocuklarda çürük oluşumu, ilerleyen dönem için ağız florasının oluşumunda büyük rol oynar. Ağız içerisinde çürüğe sebep olan mikroorganizmaların oranı arttıkça yetişkin dönemde de çürük oluşumu artacaktır.

Süt dişlerinin düşmesi gerektiği dönemden önce çürük nedeniyle kaybedilmesi dişlerde çapraşıklık, daimi dişin gömülü kalması veya sürecek daimi dişin  başka bölgeden sürmesi gibi birçok probleme yol açar.
Süt dişlerinde derin çürüklerden kaynaklı enfeksiyonlar, hem vücuda ciddi zararlar verirken hem de lokal olarak çene kemiği içinde gelişerek sürme dönemini bekleyen daimi dişleri, daha sürmeden sağlıksız hale getirir ve birçok patolojik olaya sebebiyet verir.
Bu nedenle özellikle halk arasında yaygın olarak söylenen “süt dişleri ne de olsa düşecek, tedavi edilmesine çok da gerek yok” düşüncesi tamamen yanlıştır. Aksine çocukların ağız,diş ve çene yapısı çok kısa bir zamanda çok fazla değişim göstermektedir. Çok sıkı takipte olunmalı ve hiçbir sorun göz ardı edilmemelidir.

Diş hekimi ziyaretleri düzenli olarak mutlaka yapılmalıdır. Herhangi bir çürük başlangıcı veya gelişim problemi varsa erken dönemden çözüme kavuşturulmalıdır. Böylelikle sağlıklı bir ağzın temelleri bebeklik çağından atılmış olur.